Euro
Váš košík
je prázdný

Brukev zelná - Brassica oleracea

 

Ve starověku zelí představovalo nesmírně ceněnou potravinu i léčivý prostředek a ve středověku nesmělo chybět na žádné zahradě - tehdejší zeleninové záhony byly nazývány "zelné zahrádky". Kyselé zelí používal mj. kapitán Cook, námořníkům zachraňovalo život dodávkou vitamínu C, čímž je chránilo před nástupem kurdějí. Od těch dob bylo uskutečněno mnoho studií, které věděcky doložily léčivou sílu různých druhů košťálové zeleniny.

Léčivé účinky

Pro všechny druhy kořenové zeleniny je příznačný vysoký obsah vitamínů, minerálních prvků a sekundárních rostlinných metaboliků. Obsažené látky pomáhají udržet zdraví člověka a fungují jako protirakovinné sloučeniny. V buňkách aktivují enzymy činné v detoxikačních procesech a chrání buňky před škodlivými látkami. Moderní lékařství zaměřené na zdravou výživu proto doporučuje pravidelnou konzumaci této zeleniny jako přírodní prostředek v prevenci rakoviny.

Zelí posyluje obranyschopnost organizmu a pomáhá při vyčerpání. Pokrmy se syrovým zelím nebo z něj čerstvě vymačkaná rostlinná šťáva podporují regeneraci zanícené žaludeční sliznice, tiší žaludeční a dvanácterníkové vředy, mísrní také pálení žáhy i během těhotenství.

Lékařské využití:

Obsahové látky

hořčičné glykosidy, minerální a stopové prvky (železo, síra, sodík, draslík, hořčík, fosfor, zinek), vitamin B1, B2 a C, karoten, vitamin U (protivředový faktor), pryskyřice, sekundární metabolity (látky působící proti rakovině, jako sulforatan, karotenoidy, flavonoidy, glukosinoláty, fenolové kyseliny, sulfidy).

Použití - vnitřní:

K udržování zdraví a převenci rakoviny (4 týdenní zelná kůra - 3x týdně vyřený pokrm ze zelí a zelí ve formě syrového zeleninového salátu), při žaludečních  a dvanácterníkových vředech.

Použití - vnější

Při bolestech kloubů a revmatických potížích, na ekzémy, akné, zánět nehtového lůžka (panaritium) a abscesy (hnisavé vředy).

Denní dávkování: 1/4 litru šťávy z bílého zelí po dobu 4 týdnů

Nežádoucí účinky: příležitostně nydýmání

Kontraindikace: v době kojení nejezte nikdy syrovou brukev!

Hojivé obklady

Vnější celistvé zelné listy opláchněte teplou vodou, osušte a vyřízněte tlustou střední žilku (případně zelí nakrájejte na tenké proužky). Listy rozložte na čistou látku a válcujte je láhví, až začne vytékat šťáva. Listy krátce zahřejte v parní lázni a hned přiložte na tělo, aby se šupinovitě přwkrývaly - tak nejlépe zaručíte odtok uvolňující se tekutiny. Obklad obnovujte dvakrát denně. Pokud se příliž zavodňuje, vyměňujte jej časteji. Zelné obklady nechte přiložené 1-12 hodin, podle osobní snášenlivosti/citlivosti. Nakonec pokožku omyjte a natřete ji olejem.

Zelné obklady pomáhají stimulovat hojivé procesy a mohou tak způsobit intenzivnější bolest, může také docházet ke vzniku nevábného pachu. Tyto reakce, jsou vlastně vítané neboť potvrzují nastartování hojení.

 

Anketa:

Jak jste se o nás dozvěděli?

Billboard1%
Prodejci6%
Článek, inzerce2%
Internet86%
Jinak5%

Ukázky receptů

Skvělé recepty ze surovin od nás.

Estonský Kringel - vánoční koláč

SUROVINY:
těsto:
300g hladká mouka špaldová
125 ml vlažného mléka
1 žloutek
25 g rozpuštěného másla
1 lžíce cukr krystal
20g čerstvé drožní (nebo 1 balení sušeného)
1 lžíčka sůl
náplň:
5 lžic cukr krystal
3 lžičky skořice
50g změklého másla

¤ Těsto zpracujeme ze surovin uvedených výše. Těsto můžeme zpracovat ručně nebo v hnětači. Doporučuji hnětač, je to mnohem snažší. :-) Vypracované těsto necháme kynout v míse pod utěrkou asi 1 - 1,5 hodiny dokud těsto nezdvojnásobí objem.

¤ Zatímco nám těsto kyne, připravíme si "náplň" - smícháme cukr se skořicí.

¤ Vykynuté těsto vyklopíme na pomoučněný vál, lehce prohněteme a vyválíme z něj obdélník vysoký zhruba 0,5 cm, ale může být i vyšší. Takto připravené těsto pomažeme změklým máslem a posypeme směsí cukru se skořicí. Takto připravené, vyválené a posypané, těsto srolujeme jako roládu.

¤ Ostrým nožem roládu (válec) opatrně rozkrojíme na dvě poloviny a tyto pak zamotáme (zatočíme) dohromady tak, aby střed rozkrojené rolády byl vždy nahoře a výsledný efekt po upečení byl na pohled krásný a cukr zkaramelizovaný...
Z pletence vytvoříme kruh aby vytvořil krásný věnec a přeneseme na papírem na pečení vyložený plech.

¤ Takto připravený věnec necháme na plechu ještě 20 minut dokynout. Pečeme v předem vyhřáté troubě 25 minut na 180°C (plyn stupěň 5).

Tento věnec chutná velice podobně jako Trdelník a je chutný nejen ke kávě, ale i odpolednímu čaji či ke snídani.

Dobrou chuť!

Jakmile budeme opět tento vánoční koláč péci, přidáme i fotografie z postupu přípravy. Nyní je vyfocen pouze výsledek, za což se omlouváme.

code:{130106,130001,130101,mleko-1l,7037}


Rychlá granola

SUROVINY:
javorový sirup 100g
med 250g
žitné vločky 250g
ovesné vločky 120g
vlašské ořechy 60g
sušené meruňky 120g
rozinky 120g
sušené datle 60g
sušené fíky 60g
kokosové plátky 120g

Všechny suroviny dobře v míse promícháme. Směs vyklopíme na pečícím papírem vyložený plech nebo můžeme použít plech na muffiny a vytvořit tak koláčky jako vidíte na fotografii.

Pečeme v předem vyhřáté troubě na 170°C do zlatova.

Po upečení vyklopíme na vál a nakrájíme nebo nalámeme. Fantazii se meze nekladou :-)

Lékárna

Zdravé přírodní léčení.

Bez černý - Sambucus nigra

O tom, do jaké míry byl ceněn bez černý v řecké mytologii, nám napoví rčení: "Před heřmánkem smekni, před bezem klekni!" Bez černý byl v dávných dob ...

Jírovec maďal - Aesculuc hippocastanum

Kaštany dříve sloužili jako posilující přísada do krmiva pro vyčerpané koně. Lékař Mattioli popsal roku 1565, kterak turečtí čeledíni využívali nase ...
Souhlasím s tím, že mi budou automaticky
chodit emaily s novinkami z webu www.zdrave-potraviny.com