Euro
Váš košík
je prázdný

Brukev zelná - Brassica oleracea

 

Ve starověku zelí představovalo nesmírně ceněnou potravinu i léčivý prostředek a ve středověku nesmělo chybět na žádné zahradě - tehdejší zeleninové záhony byly nazývány "zelné zahrádky". Kyselé zelí používal mj. kapitán Cook, námořníkům zachraňovalo život dodávkou vitamínu C, čímž je chránilo před nástupem kurdějí. Od těch dob bylo uskutečněno mnoho studií, které věděcky doložily léčivou sílu různých druhů košťálové zeleniny.

Léčivé účinky

Pro všechny druhy kořenové zeleniny je příznačný vysoký obsah vitamínů, minerálních prvků a sekundárních rostlinných metaboliků. Obsažené látky pomáhají udržet zdraví člověka a fungují jako protirakovinné sloučeniny. V buňkách aktivují enzymy činné v detoxikačních procesech a chrání buňky před škodlivými látkami. Moderní lékařství zaměřené na zdravou výživu proto doporučuje pravidelnou konzumaci této zeleniny jako přírodní prostředek v prevenci rakoviny.

Zelí posyluje obranyschopnost organizmu a pomáhá při vyčerpání. Pokrmy se syrovým zelím nebo z něj čerstvě vymačkaná rostlinná šťáva podporují regeneraci zanícené žaludeční sliznice, tiší žaludeční a dvanácterníkové vředy, mísrní také pálení žáhy i během těhotenství.

Lékařské využití:

Obsahové látky

hořčičné glykosidy, minerální a stopové prvky (železo, síra, sodík, draslík, hořčík, fosfor, zinek), vitamin B1, B2 a C, karoten, vitamin U (protivředový faktor), pryskyřice, sekundární metabolity (látky působící proti rakovině, jako sulforatan, karotenoidy, flavonoidy, glukosinoláty, fenolové kyseliny, sulfidy).

Použití - vnitřní:

K udržování zdraví a převenci rakoviny (4 týdenní zelná kůra - 3x týdně vyřený pokrm ze zelí a zelí ve formě syrového zeleninového salátu), při žaludečních  a dvanácterníkových vředech.

Použití - vnější

Při bolestech kloubů a revmatických potížích, na ekzémy, akné, zánět nehtového lůžka (panaritium) a abscesy (hnisavé vředy).

Denní dávkování: 1/4 litru šťávy z bílého zelí po dobu 4 týdnů

Nežádoucí účinky: příležitostně nydýmání

Kontraindikace: v době kojení nejezte nikdy syrovou brukev!

Hojivé obklady

Vnější celistvé zelné listy opláchněte teplou vodou, osušte a vyřízněte tlustou střední žilku (případně zelí nakrájejte na tenké proužky). Listy rozložte na čistou látku a válcujte je láhví, až začne vytékat šťáva. Listy krátce zahřejte v parní lázni a hned přiložte na tělo, aby se šupinovitě přwkrývaly - tak nejlépe zaručíte odtok uvolňující se tekutiny. Obklad obnovujte dvakrát denně. Pokud se příliž zavodňuje, vyměňujte jej časteji. Zelné obklady nechte přiložené 1-12 hodin, podle osobní snášenlivosti/citlivosti. Nakonec pokožku omyjte a natřete ji olejem.

Zelné obklady pomáhají stimulovat hojivé procesy a mohou tak způsobit intenzivnější bolest, může také docházet ke vzniku nevábného pachu. Tyto reakce, jsou vlastně vítané neboť potvrzují nastartování hojení.

 

Anketa:

Jak jste se o nás dozvěděli?

Billboard1%
Prodejci6%
Článek, inzerce2%
Internet86%
Jinak5%

Ukázky receptů

Skvělé recepty ze surovin od nás.

Ječný pilaf

SUROVINY:
Ječmen zrno 300g
Žampiony 400g
Cibule 2 ks
Olivový olej 8 lžic
Vývar (dle vlastní chutě) 1200 ml
mořská sůl
pepř černý mletý

Na pánvi s 1/2 oleje (4 lžíce) podusíme pokrájené ýampiony do změknutí a lehce je osolíme. Na zbylém oleji restujeme na drobno nakrájenou cibulku až zesklovatí.

Do pekáčku přidáme ječmen s opečenou cibulkou a chvilku dusíme. Pak přidáme opěčené žampiony a vše zalijeme polovinou připraveného vývaru, osolíme, opepříme a přiklopíme. Vložíme do trouby a pečeme 30 minut ve středně vyhřáté troubě cca na 180°C (každý dle své trouby). Po 30 minutách do pekáčku vlijeme zbylou polovinu vývaru a opět pečeme dalších 30 minut dokud se tekutina všechna nevsákne.

Jakimile máme tekutinu vsáknutou je jisté, že je upečeno a můžeme podávat.

code:{100008,101003,100002}

Meruňkový kompot

Ingredience
meruňky
voda 1 litr

cukr krystal nebo krupice

(nejlépe třinový bez rafinace)

200g

Do hrnce vlijeme 1 litr studené vody a přidáme 200g cukru. Rozmícháme dřevěnou vařečkou a přivedem k varu. Necháme provařit cca 5 minut a odstavíme z plamene. Nálevu můžete uvařit samozřejmě více, ale vždy na 1 litr vody 200g cukru. Když budete zavařovat kyselejší ovoce, můžete zvýšit dávku cukru na 250g/1 litr vody.

Postup přípravy receptu

Připravíte si zavařovací sklenice, do kterých budete vkládat půlky omytých meruněk zbavených pecek/jader. Omyjte meruňky, rozřízněte na půl, vyjměte pecku a skládejte do připravených sklenic. Nesnažte se meruňky příliš vtěsnat do sklenic. Takto naplněné sklenice naplňte nálevem a uzavřete.

Sklenice naskládejte do zavařovacího hrnce a zavařujte 20 min při 80°c . Poté sklenice pomocí kleští na tzavařovací sklenice z hrnce vyjměte a položte je dnem vzhůru na půlt a nechte vychladnout. Tímto způsobem ihned zjistíte zda-li je sklenice dobře uzavřená a může být skladována několik let.

Vychladlé kompoty skladujte na chladném a tmavém místě po dobu nejméně 2 roky. Sklenice, které nebyly dobře uzavřené a při otočením dnem vzhůru propouštělo víčko nálev, uložte do lednice a v krátkém čase spotřebujte nejlépe na ovesné kaši nebo pudingu.

Lékárna

Zdravé přírodní léčení.

Brukev zelná - Brassica oleracea

  Ve starověku zelí představovalo nesmírně ceněnou potravinu i léčivý prostředek a ve středověku nesmělo chybět na žádné zahradě - tehdejší zele ...

Máta peprná

Máta peprná patří mezi nejznámější léčivé rostliny. Její pěstování můžeme vidět po celém světě. Příbuznými rostlinami máty peprné jsou máta vodní a má ...
Souhlasím s tím, že mi budou automaticky
chodit emaily s novinkami z webu www.zdrave-potraviny.com