Euro
Váš košík
je prázdný

Sedmikráska chudobka - Bellis perennis

Sedmikráska je květinou kouzelné zahrady germánské bohyně lásky, stěstí a domásnosti, krásné bohyně Freya. Jakmile se bohyně jara dotkne země svými chodidly, začnou květiny rašit jako o závod a oznamují tak příchod jara. Bílé, žluté a fialové skvrny postříkají zemi, kam oko dohlédne. Fialky, podběl, sedmikrásky, prvosenky, řeřišnice luční a smetanky potěší jako poslové jara nejen duši, ale také ústní dutinu!

Sklizeň

Hlavní sezóna kvetení spadá na období duben až srpen. Tyto měsíce jsou také nejlepším okamžikem pro sběr listů a květenství, jedná se o období s největším obsahem účiných látek v daných částech rostlinného těla.

Léčivé účinky

Sedmikráska je květinou, která se vždy znovu napřímí, ať je sebevíc sešlapávána. A její vůle žít se přenáší i do léčivých účinků, kterými se vyznačuje. Bylina se osvědčila zejména v dětském léčitelství. Mezi její nadšené obdivovatele a zanícené propagátory patřil i farmář Künzle "Špetka sedmikrásky by se měla přidávat do každé čajové směsi určené pro děti, pomáhá mj. těm dětem, kterým se i přes dobrou stravu nedaří postavit na nohy."

Lékařské využití

Obsahové látky: saponiny, třísloviny, hořčičny, minerální látky, malé nožství éterického oleje, organické kyseliny, vitamin C.

Použití - vnitřní

Úporný zahlenený kašel. K povzbuzení látkové výměny při kožních problémech a poruchách látkového metabolismu (jako mléčná krusta a ekzémy), pro jarní "pročišťovací" kúru, při nechutenství především u dětí, poruchách trávení a zácpě.

Použití - vnější

Podvrtnutí a natažení šlachy (čajové obklady, masti). Čerstvý list lze rozemnout a nanést vrstvu na ránu nebo na hmyzí bodnutí; modřiny lze potírat rozdrobenou bylinou smíchanou s olejem.

Nežádoucí účinky a kontraindikace nejsou známy.

Čaj proti kašli (nálev)

Po 25g květů sedmikrásek, violek a petrklíčů a také listu jitrocele kopinatého. Směs nechte louhovat 10 minut. Pijte 3x denně 1 šálek po dobu 3 týdnů.

Čaj na akné (nálev)

Po 20g natí sedmikrásky, konopnice a violky, květenství heřmánku a listů břízy. Směs nechte louhovat 10 minut. Pijte 3x denně 1 šálek po dobu 6 týdnů.

Med

Prázdnou sklenici naplňte střídavě centimetrovými vrstvami sedmikráskových úborů a řídkého tekutého medu z akátových květů. Sklenici nechte stát 2-3 týdny při pokojové teplotě na tmavém místě. 2x denně sklenici otočte, aby došlo k důkladnému promísení květů s medem. Nakonec med přeceďte, sklenici označte štítkem a uložte na temném místě (trvanlivost 1 rok). Pokud si chcete vyrobit "med na kašel", přidejte do něj navíc "protikašlové bylinky", jako jsou květy violky či petrklíče, natě mateřídoušky či smrkové výhonky. Při zahleněném kašli užívejte 3x - 4x denně po 1 čejové lžičce medu.

Obličejová maska

Smíchejte 3 polévkové lžíce sedmikráskového čaje, 3 polévkové lžíce otrub a 1 čajovou lžičku tekutého medu. Nechte nabobtnat až hmota získá krémovou konzistenci. Hmotu naneste na kůži a nechte působit po dobu 15 minut, poté šetrně odstraňte vlažnou vodou. Tato maska uklidňuje pokožku, urychluje hojení zánětů a mizení zarudnutí. Výsledkem je čistá a jemná pokožka.

 

 

Anketa:

Jak jste se o nás dozvěděli?

Billboard1%
Prodejci6%
Článek, inzerce2%
Internet86%
Jinak5%

Ukázky receptů

Skvělé recepty ze surovin od nás.

Kukuřičný chléb Broa

SUROVINY
2 lžičky sušeného droždí
150 ml vlažného mléka
200 ml vlažné vody
200g žluté kukuřičné mouky
300g bílé pšeničné mouky
1 ½ lžičky soli
1 lžíce olivového oleje

1 - Drožní nasypte do mléka. Nechte 5 minut, pak promíchejte vařečkou. Do mléka přidejte vlažnou vodu. Ve velké míse smíchejte obě mouky se solí. Do středu udělejte důlek a přilejte ve vodě a mléku rozpuštěné droždí a olivový olej.

2 - Vmíchejte mouku a vypracujte pevné a vlhké, ale ne příliš lepkavé těsto, které se nechytá ke stěnám mísy.

3 - Těsto vyklopte na zlehka pomoučněný vál. Hněťte asi 10 minut, dokud nevypracujete hladké a pružné těsto.

4 - Těsto vložte do čisté mísy a zakryjte utěrkou. Nechte kynout asi 1 ½ hodiny, dokud nezdvojnásobí objem.

5 - Těsto stalčte pěstí a nechte 10 minut odpočinout. Vytvarujte kulatý nebo oválný bochník. Dejte na papírem vyložený plech a zakryjte utěrkou. Nechte dokynout asi 1 hodinu.

6 - Bochník posypte kukuřičnou moukou a pečte v předehřáté troubě 45 minut, dokud chléb nemá zlatavou barvu a při poklepání na spodní stranu nezní dutě. Přendejte na mřížku a nechte vychladnout.

Shrnutí receptu na kukuřičný chléb

Kynutí: 1 ½ hodiny

Dokynutí: 1 hopdina

Teplota trouby: 200°C ; plyn stupeň 6

Pečení: 45 minut (je dobré do trouby vložit hrneček s vodou aby byl chléb vláčnější)

Hotové množství: 1 bochník

Kvásek: v případě použití kvásku (místo sušeného droždí), budete potřebovat 15g čerstvého droždí

Zpět na recepty


Kokosky nejen na vánoce

SUROVINY
100g strouhaného kokosu
160g moučkového cukru
4x bílek

Našleháme z bílků tuhý sníh. Postupně do něj přidáváme cukr a kokos. Vše pomalu a opatrně zamícháme.

Lžičkou nabíráme hmotu a klademe na papírem vyložený plech. Děláme malé „bobky“ cca 2 cm od sebe.

Pečeme v předehřáté troubě na 180°C cca 15 minut. V případě, že máte horkovzdušnou troubu pečeme na 150°C. Hotové kokosky poznáte podle toho, že jsou růžové.

Hotové kokosky vyndáme z trouby a necháme vychladit na plechu. Opatrně je z plechu odlepujte aby se nedeformovaly.

Výsledné kokosky jsou na povrchu křupavé a uvnitř krásně měkké…. a úžasně dobré!

Lékárna

Zdravé přírodní léčení.

Bez černý - Sambucus nigra

O tom, do jaké míry byl ceněn bez černý v řecké mytologii, nám napoví rčení: "Před heřmánkem smekni, před bezem klekni!" Bez černý byl v dávných dob ...

Brukev zelná - Brassica oleracea

  Ve starověku zelí představovalo nesmírně ceněnou potravinu i léčivý prostředek a ve středověku nesmělo chybět na žádné zahradě - tehdejší zele ...
Souhlasím s tím, že mi budou automaticky
chodit emaily s novinkami z webu www.zdrave-potraviny.com